Standard&Poor's: BiH treća po ranjivosti u regiji na dužničku krizu u eurozoni

Bez autora
Mar 04 2012

Bosna i Hercegovina je treća zemlja centralne i istočne Evrope po ranjivosti ekonomije na dešavanja u eurozoni, zaključak je najnovije analize vodeće svjetske agencije iz oblasti kreditnog rejtinga "Standard&Poor's". Države ovog regiona koje nisu članice eurozone, njih 19, rangirane su u pet kategorija po osjetljivosti na poremećaje u prilivu kapitala iz eurozone. Ovaj indeks ne utječe direktno na kreditni rejting zemlje. No, ranjivost države na "šokove" iz eurozone može, preko trgovinske razmjene i kretanja BDP-a, povećati nivo javnog duga i povisiti pritisak na sniženje kreditnog rejtinga. Prema ovoj analizi, najranjivija država je Turska, a slijedi je Mađarska, poslije koje je rangirana BiH. U boljoj poziciji su Poljska, Gruzija, Crna Gora, Litvanija, Srbija i Bjelorusija. Ispred njih su Ukrajina, Rumunija, Albanija, Hrvatska, Bugarska i Makedonija, a najbolje su rangirani Rusija, Kazahstan i Azerbejdžan.

Standard&Poor's: BiH treća po ranjivosti u regiji na dužničku krizu u eurozoniBosna i Hercegovina je treća zemlja centralne i istočne Evrope po ranjivosti ekonomije na dešavanja u eurozoni, zaključak je najnovije analize vodeće svjetske agencije iz oblasti kreditnog rejtinga "Standard&Poor's".

Države ovog regiona koje nisu članice eurozone, njih 19, rangirane su u pet kategorija po osjetljivosti na poremećaje u prilivu kapitala iz eurozone.

Ovaj indeks ne utječe direktno na kreditni rejting zemlje. No, ranjivost države na "šokove" iz eurozone može, preko trgovinske razmjene i kretanja BDP-a, povećati nivo javnog duga i povisiti pritisak na sniženje kreditnog rejtinga.

Prema ovoj analizi, najranjivija država je Turska, a slijedi je Mađarska, poslije koje je rangirana BiH. U boljoj poziciji su Poljska, Gruzija, Crna Gora, Litvanija, Srbija i Bjelorusija. Ispred njih su Ukrajina, Rumunija, Albanija, Hrvatska, Bugarska i Makedonija, a najbolje su rangirani Rusija, Kazahstan i Azerbejdžan.

U analizi se dodaje da postoji rizik da opadanje potražnje u eurozoni za robom iz centralne i istočne Evrope i smanjenje podrške banaka svojim filijalama može ujecati na ekonomije ovih zemalja. Ipak, navodi se da region ima dobru perspektivu kada je riječ o privlačenju stranih investicija u narednih desetak godina.

- Nesigurnost u vezi s potražnjom u eurozoni utjecat će na oporavak stranih investicija na nivo od prije krize, s izuzetkom nekoliko zemalja - navodi su u analizi "S&P".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik